Akademia SkierConu w CKiS

Mistrzowie o swoich pasjach.

Akademia SkierConu to cykl prelekcji, wykładów i paneli dyskusyjnych, w ramach których Mistrzowie - naukowcy, pisarze, specjaliści w swoich dziedzinach, uchylili rąbka tajemnicy i opowiedzieli o fascynującym świecie wokół nas. Było o tym co łączy naukę z fantastyką, jak popkultura pozwala nam się rozwijać czy jak nauka dogania science fiction.

Zapraszamy do posłuchania archiwalnych wykładów!

YouTube

Fantastyczny świat mikroskopii wysokorozdzielczej

12 maja 2022

Mikroskopia wysokorozdzielcza jest naprawdę potężnym narzędziem w rękach naukowców. Dzięki ogromnemu powiększeniu pozwala spojrzeć na szczegóły otaczającego nas świata - pojedynczy włosek muchy, wirusy, pojedyncze molekuły, atomy, a nawet... energię. Mikroskopy elektronowe pozwalają nam zarówno zrozumieć otaczający nas świat jak i kontrolować procesy produkcyjne. To dzięki nim możemy cieszyć się nowoczesnymi sprzętami elektronicznymi. Mikroskopy sił atomowych mogą manipulować pojedynczymi atomami, ale ich zasada działania jest tak prosta, że (prawie) każdy mógłby zbudować takie urządzenie w domu. Może wydawać się że jest to bardzo przyziemny temat, ale możliwości mikroskopii wysokorozdzielczej są naprawdę jak science-fiction. Jednak czy kiedykolwiek zbudujemy mikroskop neutrinowy jaki w Solaris opisał Stanisław Lem? Na to pytanie również znajdzie się odpowiedź.

Michał Milczarek

jest doktorantem na czwartym roku studiów w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Współautor sześciu artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach, autor jednego zgłoszenia patentowego oraz trzech wystąpień na międzynarodowych konferencjach naukowych. Jego zainteresowaniami naukowymi jest inżynieria mechaniczna i nowoczesne materiały, a prywatnie jest wielkim fanem gier planszowych.

Eskapizm Graczy

14 kwietnia 2022

Skyrim, Horizon Zero Dawn, Wiedźmin, Gothic - potrafimy spędzać w tych światach setki, nawet tysiące godzin. Wybieramy te światy jako swoistą ucieczkę od naszej codziennej rzeczywistości.

Czy jednak faktycznie chcielibyśmy przenieść się do świata, gdzie wychodząc po bułki, ryzykujemy atakiem krwiożerczego smoka? Co sprawia, że te mroczne światy tak bardzo nas przyciągają, a także co więcej - co sprawia, że stanowią tak kuszącą alternatywę wobec naszego własnego życia?

Krzysztof Piersa

terapeuta ds. uzależnień specjalizujący się w grach komputerowych, internecie i telefonach komórkowych. Autor poradników profilaktycznych i powieści fantastycznych. W wolnym czasie youtuber, mangowiec i modelarz.

O Zasadach, Granicach i Molestowaniu

10 lutego 2022

Wykład skoncentrowany jest na ważnej zasadzie społecznej, jaką jest przestrzeganie granic, zarówno tych w życiu społecznych wspólnot jak i tych indywidualnych. Szczególny akcent został położony na przekraczanie granic intymności i cielesności, które mogą prowadzić do molestowania. Ponadto wskazuje dobre praktyki, aby unikać sytuacji trudnych, niepokojących i zachować bezpieczne relacje społeczne na konwentach.

dr Aleksandra Stankiewicz

socjolożka, trenerka, coach. Prowadzi warsztaty o poczuciu własnej wartości, akceptacji siebie i różnorodności. Naukowo, związana jest z zróżnicowaniem pokoleniowym społeczeństwa oraz zjawiskami patologii społecznej. Pracuje w Państwowej Uczelni im S. Batorego w Skierniewicach jako adiunkt. Z biznesem prowadzi działania związane z propagowaniem idei uczenia się przez całe życie i podnoszeniem kompetencji poprzez szkolenia. Pracowała między innymi dla klientów takich jak: Pepsi, Plopharma, Novartis, Hexeline, Poczta Polska, Monnari, DB Schenker, Play, Samsung, Ikea, P&G, Gillette, Barry Callebaut, i inni. Jej wartością jest akceptacja wszelakich różnorodności i uznanie tego za atut społeczny. Kocha miasto Barcelona, gdzie prowadzi wycieczki, oprowadza turystów i pokazuje inną pasję, jaką jest sztuka.

Jak powstaje układ scalony

13 stycznia 2022

Bardzo krótka opowieść o tym skąd się biorą "serca" urządzeń elektronicznych, które używamy na co dzień. Gdzie jest początek procesu? Gdzie i jak to jest robione?

dr Piotr Firek

Nauczyciel i Naukowiec (na szczęście nie szalony). Od 2006 pracownik Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki, od 2020 prodziekan ds. nauczania Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Autor i współautor ponad 160 prezentacji na konferencjach, sympozjach i warsztatach, ponad 50 artykułów naukowych.Jego zainteresowania poza nauką skupiają się na SF - książce i (nie)dobrym kinie, numizmatyce antycznej, grach planszowych, a od siedmiu lat również na bieganiu.

Rycerze św. Kontaktu, czyli Lem o człowieku. Przewrotnie

9 grudnia 2021

Lem z upodobaniem pisał paszkwile na ewolucję i udowadniał, że ludzkość jest gatunkiem zasadniczo nieudanym. Spróbujmy wziąć tę ułomność pod lupę i przyjrzeć się jej dokładniej.

dr Marta Kładź-Kocot

doktor nauk humanistycznych, autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

Fantastyka w historii, historia w fantastyce. Od Masława do Miecława.

11 listopada 2021

Dr hab. Mirosław Gołuński na kilku znanych tekstach spróbuje pokazać w jaki sposób kiedyś, a w jaki dziś fantastyka łączy się z powieścią historyczną. "Masław" Kraszewskiego i Miecław - bohater "Słowa i miecza" Jabłońskiego to orientacyjne punkty na mapie tejże opowieści. A zacznie się ona od rzeczy nieoczywistej, czyli śmierci Geralta z Rivii, a później - miejmy nadzieję - napięcie będzie tylko rosło.

dr hab. Mirosław Gołuński

dr nauk humanistycznych, adiunkt na UKW w Bydgoszczy. Od lat interesujący się fantastyką, powieścią historyczną, mitami i wszelkimi możliwymi powiązaniami między nimi.Opublikował kilka artykułów naukowych o fantastyce, znacznie więcej recenzji („Szortal”). Współtwórca Centrum Kultury Fantastycznej przy MCK w Bydgoszczy oraz Literackich Trójkątów Fantastycznych. Juror w konkursach literackich (m.in. „Ostatni Dzień Pary II”). Lubi dobrą literaturę fantastyczną, której i tak czyta mniej, niżby chciał. Nie boi się mówić i mieć własne zdanie, co niektórych czasem wkurza.

Entowie i ich żony: botaniczny romans

14 października 2021

Twórczość Tolkiena czerpie wiele z jego szczerej miłości do przyrody, w sZczególności do drzew. Jedną z najpiekniejszych opowieści w tolkienowskim uniwersum jest historia Entów i ich żon: bardzo dramatyczna... i bardzo botaniczna.

dr Anna 'Chili' Traut-Seliga

Szara obywatelka, która jest zielona. Żyje z uczenia ludzi o przyrodzie. Szczególnie interesują ją rośliny oraz ich praktyczne zastosowanie. Na przykład magiczne i obrzędowe. Myszkuje po literaturze, wypytuje zielarzy, by wyszukiwać rośliny szczególnie ważne dla dawnych Słowian, których kultura ją fascynuje. Jeśli chodzi o nałogi, to ma jeden: książki. Ma do nich stosunek, jak Smaug do swoich skarbów.Od stycznia 2019 roku pełni funkcję Prezeski Zarządu cechu Fantastyki "SkierCon", a od lat funkcję Dobrej Wróżki SkierConu.

Rola gier wideo w rozwoju kompetencji cyfrowych

9 września 2021

Gry wideo – czy to na pewno przekleństwo XXI wieku, strata czasu, pułapka, w którą wpadają dzieci, szczególnie w czasach pandemii i lock downu? Zapraszamy na wykład:
- jak zamienić zabawę w naukę
- dlaczego warto przyjrzeć się z bliska wirtualnym placom zabaw
- w jaki sposób wykorzystać gry wideo do rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży

dr Dominika Urbańska-Galanciak

W branży elektronicznej rozrywki od ponad dekady. Zajmuje się rozwojem i promocją systemu Pegi. Zafascynowana game based learning, interactive movies i projektowaniem gier. Matka-graczka, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR).

Partner: