22-23 kwietnia 2023 roku

KONgres 2023 odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Punkty programu będą odbywały się w sobotę i w niedzielę od godz. 10:00.

KONgres jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń dla środowiska organizatorów imprez fanowskich w Polsce. Przyjeżdżają na niego przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, instytucji kultury, samorządów, a także grup nieformalnych - organizatorzy konwentów, festiwali, targów i wielu innych wydarzeń kierowanych do szeroko rozumianego fandomu fantastyki w Polsce. Szerokie spektrum doświadczeń uczestników KONgresu (od organizatorów największych imprez w kraju po małe, lokalne wydarzenia) daje unikatową możliwość przepływu wiedzy, uczenia się z doświadczeń innych, a także poszerzania kapitału społecznego. 

Do CKiS można dojść pieszo z Dworca Kolejowego Skierniewice (ok. 800m). W okolicy znajduje się wiele lokali gastronomicznych, do których przewidujemy zniżki dla uczestników KONgresu (szczegóły niebawem). 

Dla chętnych uczestników przewidziany będzie sleeproom (szczegóły niebawem).

Patronat Prezydenta Miasta Skierniewice

Z przyjemnością informujemy, że KONgres 2023 odbywa się pod Patronatem Prezydenta Miasta Skierniewice Krzysztofa Jażdżyka. 

Akredytacja

Preakredytacja na KONgres potrwa do 2 kwietnia. Tylko podczas preakredytacji Można zamówić drukowany egzemplarz publikacji KONgresowej - KONiunkcji. 

W piatek (21 kwietnia) i w sobotę (22 kwietnia) będzie można zakredytować się na miejscu. Liczba miejsc jest nieograniczona. 

Koszt akredytacji na KONgres 2023: 10,00 zł

Program

Poza tradycyjnym programem KONgresu chcielibyśmy w tym roku, zgodnie z opublikowanym poniżej Manifestem Programowym, uwzględnić punkty skupione na wyzwaniach środowiskowych, które stoją przed Fandomem.

Jedną z tegorocznych nitek programowych będzie także KONgres BASIC - punkty programu skierowane w szczególności do osób, które chciałyby zorganizować swój pierwszy konwent i chcą dowiedzieć się, jak się za to zabrać. 

Za każdy przyjęty punkt programu prowadzący będzie zwolniony z opłaty akredytacyjnej. 

Zgłoszenia programu zostały zamknięte.
Tabela programowa zostanie opublikowana do 26 marca.

Tabelę programową opublikujemy najpóźniej 26 marca. Tymczasem jednak podrzucamy wam wstępną listę punktów programu, których na pewno nie zabraknie na tegorocznym KONgresie:

Generator kryzysów

Zarządzanie kryzysowe to zadanie dla organizatorów na czas przed konwentem. Im lepiej przewidzimy potencjalne wypadki, tym łatwiej będzie ich uniknąć lub złagodzić ich skutki. Na rzeczywistych przykładach spróbujemy przejść mniej więcej suchą i niepołamaną stopą przed nasz potencjalny konwent. Każdy wylosowany przez Was kryzys lub potencjalny kryzys kiedyś na którymś konwencie się wydarzył. Na podstawie tych przypadków omówimy, jak organizatorzy sobie z nimi poradzili lub nie poradzili. Szczegółowy opis warsztatów do samodzielnej zabawy znajdziecie w publikacji KONgresowej.

Fakup Night, albo Opowiem Wam Jak Mi Się Wszystko (Popsuło)

Czasem w życiu jest tak, że trzeba przyjść i opowiedzieć ludziom jak strasznie się coś spie(popsuło). A ponieważ nie wszyscy i nie zawsze mają komu (no umówmy się, jeśli Twoja rodzina i przyjaciele rozumieją na czym polega robienie konwentu to masz więcej szczęścia niż większość), kultura korporacyjna wypracowała jakiś czas temu format wydarzenia o nazwie "Fakup Night". Od kilku lat skutecznie przeszczepiamy ten format na glebę fandomową.O co chodzi? Siądziemy sobie w kółeczku w sobotni wieczór i będziemy kolejno opowiadać o naszych najgorszych konwentowych przygodach. WAŻNE - każdy wyłącznie o swoich własnych, nie zbieramy się po to, by krytykować innych. Podzielimy się doświadczeniami, trochę pewnie pośmiejemy z samych siebie, trochę popłaczemy, na koniec może wyjdziemy z sali trochę mądrzejsi o cudze błędy i lżejsi o własne. Wpadajcie śmiało, zwłaszcza jeśli nie mieliście jeszcze okazji. To naprawdę fajne doświadczenie opowiadać obcym ludziom jak się popsuło własny konwent ;)

Wyspa Łososiowa

Warsztat z elementami LARP pozwalający ćwiczyć pracę w grupach, komunikację, perswazję, negocjacje i inne umiejętności miękkie w oparciu o hipotetyczny scenariusz wydarzeń na tajemniczej Wyspie Łososiowej.

Procedury przeciwdziałania przemocy i napastowaniu na imprezach fanowskich 

W ciągu ostatnich miesięcy udało się wypracować zarys wytycznych i procedur mających na celu przeciwdziałanie, zapobieganie i reagowanie na sytuacje przemocy i napastowania podczas imprez fanowskich. Postaramy się pokrótce streścić efekty podjętych działań i przedstawić, jakie kroki planujemy podjąć w przyszłości.

Kondycja polskiego programu na konwentach fantastycznych 

Panel dyskusyjny - z roku na rok te same punkty programu, wędrujące prelekcje pojawiające się na dziesięciu konwentach w ciągu jednego roku, niechęć do odwiedzania nowych konwentów przez twórców programu ograniczających się do własnego konwentowego podwórka, mała liczba pojawiających się nowych atrakcji na konwentach, prelekcje robione na kolanie... To tylko kilka przykładów problemów z jakimi potencjalnie mierzymy się jako organizatorzy imprez fandomowych. Co możemy zrobić my, organizatorzy, by poprawić ten stan rzeczy? Jak zachęcić nowe pokolenie fanów do współtworzenia konwentów programowo, a stary fandom motywować na nowo do tworzenia nowego kontentu? 

Pomoc psychologiczna na konwencie 

W 2022 roku organizatorzy SkierConu zaproponowali pomoc psychologiczną na terenie konwentu dla każdego uczestnika wydarzenia. Podczas trzech dni SkierConu przeprowadzono 6 interwencji kryzysowych, z czego większość z nich miała związek z ostrą reakcją na stres uczestnika imprezy. W trakcie prelekcji omówimy czynniki ryzyka i proponowane procedury dla organizatorów i wolontariuszy. Wszystko po to, aby zwiększyć nasze wspólne poczucie bezpieczeństwa i komfortu na konwencie. Punkt programu zostanie poprowadzony przez dwóch psychologów z CF SkierCon.

Magiczna siła komunikacji 

Warsztaty poruszają zagadnienia komunikacji, które odnoszą się do poczucia bezpieczeństwa w kreowaniu relacji z innymi, odwołują się do stawiania granic i wyrażania niezgody na zachoawania innych. Jednocześnie pokazują proste narzędzia do reagowania bez przemocy a wartością dodaną jest wzrost poczucia własnej wartości 

Ekouważność - dobre praktyki

Prelekcja z dyskusją na temat dobrych praktyk CF SkierCon w zakresie wdrażania ekouważności podczas cechowych wydarzeń, takich jak SkierCon, ECOn, Ścierkon i innych. Próba odpowiedzi na pytanie co jeszcze da się zrobić i po co tak się starać?

Rada Fandomu

Walne zebranie członków Związku Stowarzyszeń "Fandom Polski", na którym dyskutowane będą bieżące sprawy i projekty Związku. Rada ma formę otwartą - każdy uczestnik KONgresu może wejść i wziąć udział w dyskusji (choć już niekoniecznie w głosowaniu). Jest to również dobry moment by przystąpić do Związku lub zgłosić się do udziału w jego projektach.

Spacer botaniczny ścieżkami Ignacego Krasickiego

Spacer botaniczny po skierniewickim parku - Skierniewicki park miejski to kilkusetletni park historyczny, który widział sporo z polskiej historii. Jednocześnie może stać się miejscem interesujących spacerów botanicznych i etnobotanicznych, a jego przyroda wciąż stawia opór chcącym ją okiełznać ogrodnikom. Zapraszamy na spacer wśród drzew pamiętających przechadzki autora Monachomachii oraz skierniewicki Zjazd Trzech Cesarzy. Tak, żeby przewietrzyć mózg. 

KONiunkcje - publikacja KONgresowa

KONgresowi 2023 towarzyszyła będzie publikacja pt. „KONiunkcje”. Rozwiązywanie i łagodzenie problemów środowiskowych powinno być wspólnym celem wszystkich organizatorów konwentów i powinniśmy w tej sprawie mówić jednym głosem. 

Publikację w wersji drukowanej będzie można zamówić wyłącznie w ramach preakredytacji (nie będzie możliwa do nabycia na miejscu). Publikacja będzie dostępna nieodpłatnie w wersji elektronicznej na stronie https://www.skiercon.pl oraz na stronie https://fandom.org.pl. 

Nabór publikacji potrwa do 20 marca 2023 roku

Noclegi

Zachęcamy do wynajmu noclegu w obiektach, z którymi współpracujemy. 

Dla chętnych udostępniony zostanie także sleep-room na pobliskiej hali gimnastycznej, będzie na nim można skorzystać z pryszniców. Chęć skorzystania ze sleep-roomu należy zgłosić przy akredytacji.

Grabskie Sioło

8 km
zniżka na hasło "SkierCon"

Dworek Sobieskiego

3 km

Hotel Dworek ***

1 km

Manifest Programowy

Mając na uwadze, iż środowisko fandomu polskiego zawsze reaguje na bieżąco na palące potrzeby i zachodzące zjawiska, uznajemy, że jako odpowiedzialni obywatele musimy odpowiedzieć na wyzwania środowiskowe, które stoją przed społeczeństwem.  

Potrzebna jest społeczna i środowiskowa odpowiedzialność fandomu. Uważamy, że progresywne środowisko fandomowe musi odpowiadać na potrzebę czasów i dlatego chcemy otworzyć platformę wymiany doświadczeń i zasugerować, że zagadnienie organizacji imprez ECO jest ważne. 

Organizacja konwentów daje szerokie pole do popisu w przedmiotowym zakresie. Istnieje dużo pozytywnych doświadczeń, którymi warto się podzielić, a KONgres jest znakomitą platformą ich wymiany. Skierowanie uwagi młodego pokolenia na środowisko przyrodnicze, na różnorodność biologiczną i kulturowo-historyczny kontekst bioróżnorodności może urozmaicić programowo polskie konwenty, jednocześnie odpowiadając na palące problemy środowiskowo-społeczne. 

W ramach programy KONgresu – 2B ECO planujemy poruszyć m.in. następujące zagadnienia:

Partnerzy:

Regulamin KONgresu 2023

Regulamin organizatora KONgresu

oraz inne informacje ważne w ocenie kandydatury (na przykład proponowaną formę finansowania imprezy).