Portal – za horyzontem rzeczywistości

„To co możliwe, jest rzeczą względną.” – Terry Pratchett

Portal to podcast ogólnofantastyczny prowadzony przez członków CF SkierCon, z okazjonalnym udziałem gości.

YouTube

Spotify

SEZON 3 (2022/2023):

Wampiry

MAGICZNE STWORZENIA

7 października 2022

Wampir, upiór, a może wąpierz? Nieważne jakiej nazwy użyjemy, jedno jest pewne - jest to jedna z najpopularniejszych istot magicznych. W dzisiejszym odcinku Portalu Ania i Katriss odwiedzą mroczną stronę nocy rozmawiając o ulubionych postaciach horrorów - wampirach.

Starożytni Bogowie


27 listopada 2022

Chociaż wiele dobrych historii w World of Warcraft już poznaliśmy, kilka wciąż sie snuje po lorze. Jedną z takich meta- są losy i wpływy Starożytnych Bogów. Vinga i Aurelion, gracze WoW oraz pożeracze lore zbierają te historie w samo gęste - bo kolejna odsłona gry tuż-tuż..

Sam Vimes

ANTYBOHATER

20 listopada 2022

"Shut up sergeant. You're a free troll. That's an order!"
--Sam Vimes (T. Pratchett, The Fifth Elephant)

Niby glina, ale twardy. Niby twardy, ale ma złote serce. I domową hodowlę różnokolorowych smoków. Od ulicznego zera do... księcia i bohatera Ankh-Morpork, czyli Chili i Aurelion czytają Pratchetta codziennie o 18tej.  Dołączcie do naszej wesołej gromady N̶o̶c̶n̶e̶j̶ ̶S̶t̶r̶a̶ż̶y̶  geeków!

"Każdy jest czegoś winny, a zwłaszcza ci, którzy nie są."
--Sam Vimes (T. Pratchett, Bogowie, honor, Ankh-Morpork)

N. K. Jemisin

KLASYKI FANTASTYKI

13 listopada 2022

"Plany mają to do siebie, że się zmieniają."
--N. K. Jemisin, Sto Tysięcy Królestw

Obserwujemy zjawisko. Och pardon, ZJAWISKO. Na naszych oczach rozkręca się kariera znakomitej pisarki SciFi i Fantasy. Chili i Aurelion już co nieco przeczytali, i zbierają samo gęste z tysięcy stron  lektury. Myśleliście, ze książki Sandersona to wyzwanie...? Najwidoczniej jeszcze nie trafiło wam w ręce i w serca nic z N K Jemisin!

"Wiosna, Lato, Jesień, Zima; Śmierć jest piąta, wszystko spina."
--Nora K. Jemisin, Piąta pora roku

Postaci z bajek

6 listopada 2022

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno, spotkały się dwie fanki bajek i baśni wszelakiej maści, aby podyskutować o swoich ulubionych historiach i postaciach. Co z tej dyskusji wynikło? Na sentymentalną podróż po opowieściach dzieciństwa zapraszają Was Ania "Chili" i Kasia "Katriss".

Śmierć w Baśniach

30 października 2022

Usiądźcie drogie dzieci. Rozgośćcie się i wysłuchajcie w spokoju historii o postaci, która nieustannie przemierza nasz świat. O istocie, której niektórzy się boją i jej unikają, inni natomiast jej poszukują, ale każdy z nas ją ostatecznie spotka...

Douglas Adams

GUILTY PLEASURE

4 września 2022

"Po czym poznać, że coś jest wytworem techniki? Dobrą wskazówką jest to, że ma instrukcję obsługi."
--Douglas Adams: Łosoś zwątpienia

Arcyautor, przepisarz, tfu-rca wszechświatów oraz łączących je autostrad dla autostopowiczów... O Douglasie Adamsie i nienapisanych dziełach i jak bardzo nam ich brakuje (i potrzeba!) stękają Chilli i Aurelion.  Na szczęście jest kilka zekranizowanych wersji, chociaż brytyjski humor najlepiej smakuje w oryginale, popity EarlGreyem, w Restauracji na Końcu Wszechświata.

"The door was the way to... to... The Door was The Way. Good. Capital letters were always the best way of dealing with things you didn't have a good answer to."
--Douglas Adams: Holistyczna Agencja Detektywistyczna Dirk'a Gentley'a.

Sfinksy 

MAGICZNE STWORZENIA

16 października 2022

“The Sphinx is the riddle, not the riddler.”
― George R.R. Martin, A Feast for Crows

Pół-kobieta, pół-kot, pół-orzeł, pół-tajemnica... Sfinksy, jakie są, każdy widzi - zbudowane jak cebula. Jeśli mają drugie imię, to jest nim Zagadka. A jeśli stać ich na trzecie - to jest nim Strażnik. Tak przynajmniej sądzą Chili i Aurelion, po zgłębieniu zwojów Biblioteki Aleksandryjskiej i innych odmętów Internetów i meta-uniwersów popkultury.

“You are afraid of me, because I talk like a sphinx.”
― Charlotte Brontë, Jane Eyre

Światowy dzień gier planszowych

9 października 2022

W kolejnym rozdaniu "Portalu", Milka wraz z Aurelionem spróbują szczęścia w rozszyfrowaniu fenomenu planszówek. Dlaczego WCIĄŻ cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci w wieku lat 3. do 103.? Czy można posiadać tylko jedną (1) grę? Ile razy można grać zanim się znudzi i od czego to zależy? Na (coraz dłuższe) jesienne wieczory proponujemy rozruszanie szarych komórek i przebudzenie strategiczne.

W poszukiwaniu słowiańskich bogiń

GŁOSY PRZODKÓW

2 października 2022

Tajemnicze, zapomniane, zmarginalizowane... Ale przecież wciąż obecne w mitach, legendach i folklorze. Echa ich kultu nadal żywe, tętnią w przyrodzie i codziennym życiu kobiet. Słowiańskie boginie - co o nich wiemy...? Do kogo tęsknią nasze słowiańskie serca...?

Joker 

ANTYBOHATEROWIE

25 września 2022

"Why so serious?"
-Joker, "The Dark Knight"

Nowy sezon "Portalu", nowe serie tematyczne, czy jakoś tak... Wszystko, żeby przywołać uśmiech na twarze słuchaczy, jak by powiedział Jack Napier. Milka z Aurelionem mają zaszczyt uroczyście otworzyć serię o Antybohaterach: Zaczniemy od omówienia Księcia Chaosu i Arcywroga Batmana. Kolejne fascynujące postaci już się nie mogą doczekać waszej uwagi!

"What doesn't kill you, simply makes you stranger!"
-Joker, "The Dark Knight"

Disney nieznany part 1

18 września 2022

W stajni wytwórni Disneya można znaleźć nie tylko pełnokrwiste blockbusterowe ogiery. To także schronienie dla tysięcy zapomnianych dziś, ale jakże intrygujących produkcji. Część zaginęła w odmętach dziejowych nie bez przyczyny, niektóre przez przypadek, a wiele zupełnie niepotrzebnie. I nie tylko o animacjach tu mowa.

Vinga przybliży wam te mniej znane produkcje z lat 1937-1969.

Idiokracja 

GUILTY PLEASURE

11 września 2022

"It's the economy, stupid!"
--James Carville, Bill Clinton

Czasami rzeczywistość prześciga (nomen omen!) najśmielszych proroków i ich najdziksze wizje. Niestety, wszelkie znaki na niebie a tym bardziej na ziemi wskazują na to, że tak się stało również w przypadku "Idiokracji". Vinga przedyskutuje z Aurelionem, co jeszcze można sp... zepsuć. Ewentualnie w którym matriksie schować głowę i resztę zezwłoku.

Piąty Element

KLASYKI FANTASTYKI

4 września 2022

-How much time do we have?
--[...]an hour and 57 minutes.
-I'll call you back in two hours. [hangs up]
Korben Dallas, "Piąty element" 

Bohater nad bohatery i mąż nad męże. Towarzysz i szósty zmysł Leeloo Multipass. John McClane Korben Dallas podejmuje rekawicę Mondoshawanów (dosłownie) rzuconą na jego ostatnie kilometry jako nowojorski taksówkarz. Czy Vinga i Aurelion wolą scifi amerykańskie nad europejskie? Kiedy odkryte zostaną kolejne elementy i czy za pomocą fuzji? I przede wszystkim, do czego służy ten czerwony guzik?

Porwanie Baltazara Gąbki 

28 sierpnia 2022

„Dawno, dawno w Krainie Deszczowców zaginął sławny badacz latający żab – profesor Baltazar Gąbka. Z Krakowa na ratunek wyrusza ekspedycja ratunkowa kierowana przez niemniej słynnego podróżnika – Wawelskiego Smoka…” 

Mamma mia! Iga i Katriss wkraczają do Krainy Deszczowców.


Południca vs. Rusałka

21 sierpnia 2022

Pojedynek słowiańskich demonów. Pracując na roli niebezpiecznie było przebywać w polu w samo południe, ale też schowanie się w cieniu drzew niosło za sobą niebezpieczeństwa. Gdzie się człowiek nie ruszył czyhały na niego piękne, młode, "zagadkowe" dziewczyny. Spotkanie z nimi mogło zakończyć się tragicznie.

Chili i Katriss z przytupem i melodyjką rozpoczynają 3 sezon Portalu.