Portal – za horyzontem rzeczywistości
„To co możliwe, jest rzeczą względną.” – Terry Pratchett
Portal to podcast ogólnofantastyczny prowadzony przez członków CF SkierCon, z okazjonalnym udziałem gości.
Portal to podcast ogólnofantastyczny prowadzony przez członków CF SkierCon, z okazjonalnym udziałem gości.
"[...] obudził się pan Łęcki.
- Co to za stacja? - spytał Wokulskiego.
- Skierniewice - odpowiedziała panna Izabela."
--Bolesław Prus "Lalka"
W okrągłą, 565. rocznicę nadania praw miejskich, Iga i Aurelion zapraszają na spacerek po Skierniewicach. Oprócz cuda natury jakim jest Cech Fantastyki SkierCon, miasto obrosło w wiele historycznie ważnych miejsc. To z kolei wygenerowało wiele opowieści, wręcz legend. Znaleźliśmy cztery - kto zna więcej?
Grafika: Kamila Stankiewicz
"Fantastyka to taka sama literatura jak każda inna. Tylko do lektury potrzebna jest jedna rzecz (...) - Wyobraźnia."
--Marcin Przybyłek, Orzeł Biały
Wyobraźni i olbrzymiego dystansu potrzeba, żeby złapać haczyk humoru Przybyłka w "Orle Białym". Ta post-apokaliptyczna, groteskowa parodia śmieje się ze wszystkich (wliczając w to autora). Chili i Aurelion wyciągają ważne wątki z powieści i pokazują, jak zmieniają one oblicze ziemi. TEJ ziemi. Tom po tomie, akapit po akapicie, przekleństwo po przekleństwie.
„Aaapokalipsa!"
--Robert Schmidt; Marcin S. Przybyłek "Orzeł Biały"
"Don't tell me truth hurts, little girl, 'cause it hurts like hell."
--Jareth, Król Goblinów "Labirynt"
Letnie kino familijne ma zaszczyt przedstawić: Iga oraz Aurelion obierają, jak cebulę, warstwy znaczeń z Jaretha oraz inne główne wątki z "Labiryntu". Czyli: David Bowie śmieszy, tumani, przestrasza. Zapraszamy dzieci w wieku lat 3. do 103.!
"Where everything seems possible and nothing is what it seems."
--Jareth, Król Goblinów "Labirynt"
"Bo z wami jest weselej, ruszymy razem w knieje
A w kniejach i dąbrowach przygoda już się chowa"
--Jan Brzechwa: Witajcie w naszej bajce
Letnie kino familijne ma zaszczyt przedstawić: Iga i Aurelion dyskutują. O polskich klasykach fantastyki- tych z najwyższej półki, przez duże K i jeszcze większe F. Mamy dobre polskie bajki i nie zawahamy się ich użyć! Strzyż Strzeżcie się, Filipy - my ogolimy wasze sny z więcej niż siedmiu szklanek!
"Jestem Twoją Bajką, jestem Bajką Twego snu"
--Zdzisława Sośnicka: Pożegnanie z bajką
"Jak ja mieć szczęście, to ja się załapać na pół godziny na History Channel."
--Perun w Kevin Hearne, "Między młotem a piorunem"
W okolicach letniego przesilenia czyli Jego święta, Chili i Aurelion wchodzą na panteony słowiańskich bóstw. I zaczynają od najwyższego C, biorąc na warsztat Peruna. Porozmawiamy o powszechności archetypów oraz o śladach w kulturach i geografii nawet jeśli imię Boga pozostaje tabu. Pamiętajcie, żeby wystawiać żołędzie na parapecie!
"– Czy mogłabyś nam powiedzieć, w którym domu mieszka Jeod?
– Mogłabym – odparła, nie przerywając pisania.
– A powiesz?
– Tak."
-- Brom i Angela, Eragon
Najpopularniejszy na świecie plagiat czy fajna, młodzieżowa przygodówka? Choć serii Dziedzictwo Christophera Paoliniego można wiele zarzucić, to znaleźć w niej można także elementy warte uwagi i sympatii czytelników. Dziś w Portalu Vinga i Nekromanta (gościnnie) rozmawiają o książce napisanej przez nastolatka.
"We're on the express elevator to hell, going down!"
--Szeregowy Hudson, "Aliens" (1986)
Jedną z (niewielu) korzyści pandemii jest wzrost kolektywnej świadomości co do higieny i organizmów chorobotwórczych. To, co ludzkość odkrywa w XXI. wieku, biologia zna już od tysiącleci. Parazytyzm jest ciekawą i chętnie wykorzystywaną opcją fabularną w SciFi i Fantasy. Vinga i Aurelion dyskutują o przykładach z życia i z popkultury.
"Get ready to roll!"
--Parker, "Alien" (1979)
"Każda rasa, która nie umie wznieść się ponad własne drapieżne instynkty, zanim nauczy się pokonywać międzygwiezdne przestrzenie, dawno zdąży się unicestwić."
--Peter Watts: "Ślepowidzenie"
Kolejny małoletni Klasyk Fantastyki, autorstwa prawie-cyborga a prze-wizjonera Petera Watts'a. Chili i Aurelion rozważają o najważniejszych poruszanych przezeń tematach, na czele z celem ewolucji ludzkości czy ślepym zakątkiem jakim jest świadomość. Jakie inne smaczki zawarł Watts w tym i innych swoich arcydziełach? Jak to jest być świadomym człowiekiem - dobrze czy niedobrze? Co nas czeka na kolejnych szczeblach ewolucji naszego gatunku?
"Gdyby ludzki mózg był tak prosty, że dałby się zrozumieć, my bylibyśmy tak prości, że nie dalibyśmy rady."
--Peter Watts: "Ślepowidzenie"
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?"
--A. Mickiewicz, "Dziady"
Jeśli chcecie poczuć się jak malarz przed pustą sztalugą, to dzisiejszy "Portal" jest dedykowany właśnie dla was! Vinga i Aurelion -urodzeni introwertycy- podnoszą brak ludzi jako element światotworzenia i dyskutują na przykładach. Od katastrofy klimatycznej po obce galaktyki - tak szeroko twórcy ujmują temat. Zapinamy pasy i odlot!
"- Nas tu nie ma!
- Chyba już pójdę, nie? Co tu będę tak sam siedział?
--W. Pasikowski, "Psy"
"Jesteśmy tylko chodzącymi trupami, szaleństwem jest o tym zapominać."
--Kanya; Nakręcana dziewczyna
Upały? Powodzie? Huragany? Zarazy? "Ekosystem się rozleciał, kiedy człowiek pierwszy raz przepłynął morze. Kiedy pierwszy raz rozpaliliśmy ogień na rozległej afrykańskiej sawannie. Potem tylko przyspieszaliśmy to zjawisko." Paolo Bacigalupi orzeźwiająco chłodnym okiem kalkuluje przyszłość ziemi, tej ziemi. I chociaż technika i rozwój nieco podnoszą nasze szanse, to w większości przypadków sami kręcimy sobie biczyk - bo jednostkom uciekają globalne informacje i trendy w zamęcie codzienności. Vinga i Aurelion krytycznie analizują wizje Bacigalupiego wysnute w jego pierwszej książce - chociaż wiele wątków przewija się i w innych dziełach autora, które równie gorąco polecamy.
"Uzależniliście świat od swoich opatentowanych ziaren i nasion, z przyjemnością wszystkich zniewoliliście, i teraz zdaliście sobie sprawę, że prowadzicie nas wszystkich do piekła."
--Akkarat; Nakręcana dziewczyna
"To elegancka broń, na bardziej cywilizowane czasy."
--Ben Kenobi
Począwszy od pierwszych scen legendarnej Trylogii "Gwiezdnych Wojen" bohaterom towarzyszą droidy. Częściej postrzegamy je jako tło, rekwizyty, niż elementy fabularne czy świato-tworzeniowe. Milka, Prezes Skierniewickiego Stowarzyszenia Fanów Gwiezdnych Wojen "Utapau", oraz po prostu Aurelion wędrują przez piaski Tatooine i po krańce Galaktyki u boku dwójki dzielnych (czasami) i sarkastycznych (zawsze) bohaterów obecnych we wszystkich głównych filmach Sagi.
"Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi, jesteś moją jedyną nadzieją…"
-- Leia Organa
"Szare, bure i pstro... STOP
Ale to już było!"
--Andrzej Sikorowski
Koń jaki jest, każdy wie. Jeśli Matka Natura doda mu róg na głowie, nagle ludzie wariują na punkcie takiej kreatury. Vinga i Aurelion próbują dojść źródeł tej fascynacji, żywej po dziś dzień w kulturze, sztuce, pseudomedycynie... Chrońmy nasze jednorożce - szczególnie te różowe i niewidzialne!
"Dwóch ich jest. Nie więcej, nie mniej. Uczeń i mistrz."
--Yoda
Na tegoroczne obchody May the Force bierzemy na tapetę dzieło szczególnej troski. Milka, Prezes Skierniewickiego Stowarzyszenia Fanów Gwiezdnych Wojen "Utapau", oraz po prostu Aurelion próbują znaleźć okruchy dobrego kina rozsiane po "Mrocznym Widmie", i złożyć z nich puzzle 3D. Taki quest, ku chwale Imperium! Znaczy.. khem... Republiki.
"Zawsze znajdzie się większa ryba"
--Qui-Gon Jinn
XXI-wieczna wersja XIX-wiecznego klasyka, o przemianie naukowca w bestię. Czyli: Jak obudzić nasze wewnętrzne demony? Hulk jest niesamowity w wielu aspektach, a w aspekcie MCU to absolutny unikat. Vinga z Aurelionem podnoszą znane i mniej znane detale tego anty-bohatera. ...i proszą o więcej, mocniej, szybciej, bardziej!
"Hulk smash!"
--Hulk
"Nie śmiej się ze mnie, proszę. Ja tylko chciałem z tobą poflirtować."
--Steve Zissou
Co jest dłuższe niż 20,000 mil podwodnej żeglugi...? Oczekiwanie na kolejny film Wesa Anderson'a... oraz na kolejny odcinek "Portalu"! Vinga i Aurelion, w pełnym zanurzeniu i na całej naprzód, gaworzą o kultowym dziecku kultowego reżysera. Jak to u Andersona bywa, nie wszystko jest tak oczywiste, jak nam pierwsze wrażenie dyktuje...
"Sukinsyny, mam dość tych delfinów.” -- Steve Zissou
Czy macie ulubioną książkę, którą wizualizowaliscie podczas lektury? Albo grę z legendarną fabułą, która aż się prosi, o kinowe rozwiniecie? Czy aż piejecie do wizji waszego ulubionego komiksu na Netflixie? ...bo my też. Vinga i Aurelion otwierają listę życzeń. Mamy najgłębszą nadzieję, że ktokolwiek sprawczy w tej materii słucha "Portalu".
"-Książki!- zawołał radośnie Raoden.
-Nie powinienem cię był tu sprowadzać- mruknął Galladon.- Teraz nigdy się ciebie nie pozbędę."
--Brandon Sanderson, Elantris
Nadszedł ten wiekopomny dzień, w którym Portal zanurza się w bezkres magii Sandersona. Zanurza się po czubek głowy, dobrowolnie, a na dodatek z przyjemnością. Chili i Aurelion biorą na tapetę jedną z możliwych furtek do meta-uniwersum Cosmere, doradzając dlaczego warto złapać tego konkretnego bakcyla. Czy będą spojlery? Czy będzie happyend? A co najważniejsze, czy będą sequele?
"Prawda to jedno, czego nigdy nie zastraszysz."
--Brandon Sanderson, Elantris"
"Na przykład, no ja wiem? Na przykład zapala papierosa, nie? Proszę pana, zapala papierosa… I proszę pana patrzy tak: w prawo… Potem patrzy w lewo… Prosto… I nic… Dłużyzna proszę pana… To jest dłu… po prostu dłu… dłużyzna, proszę pana. Dłużyzna…"
--Rejs, reż. M. Piwowski
Wraz z kilometrami bieżącymi zaliczonych lektur, wyrabiają się gusta czytelnicze. Czasami, jak w przypadku Vingi i Aureliona, mogą być one mocno zakręcone oraz po prostu różne. Co jednak zrobić, jeśli zgodnie uznajemy jakąś książkę za zbyt długą? Czy to wina autora, czy wręcz przeciwnie?
"Celem opowiadającego historię nie jest powiedzenie ci, jak masz myśleć, ale podanie ci pytania, nad którym musisz się zastanowić"
-Brandon Sanderson, "Droga Królów"
Dziś audycja z cyklu „Guilty pleasure” i od razu zaznaczamy, że to, co dla jednych jest tu total pleasure, dla innych jest wyłącznie guilty. Na pewno już zgadliście, że mowa będzie o książce Stephanie Meyers „Zmierzch” i o filmie, który powstał na jej podstawie. Do wysłuchania audycji zapraszamy miłośników i krytyków „Zmierzchu” – wszyscy będziecie się dobrze, bawić słuchając sporów Chili, Katriss i Vingi.
Abrakadabra!
Alakazam!
Hokus-pokus!
Sim sala bim!
Shazam!
...oraz "Proszę", "Dziękuję" i "Przepraszam" to tylko niektóre z najpopularniejszych magicznych zaklęć używanych nawet obecnie. Vinga z Aurelionem przyglądają się zaklęciom, alfabetom i runom, oraz jak magia liter i "magia" wiedzy towarzyszyły ludziom. W tym artystom wykorzystującym magię run w swoich dziełach. Spoiler alert: Nie będzie teorii spiskowych.
"Cała nadzieja świata skupia się w ludziach, którzy nie mają znaczenia."
-- Ursula K. Le Guin - Ziemiomorze
Dzisiejszy "Portal" przenosi nas do iście magicznego świata: Miejsca akcji jednej z najważniejszych sag nowoczesnej fantastyki. Chili i Aurelion, na bazie (wielokrotnej) lektury wieloksięgu "Ziemiomorza", wyciągają samo gęste: Dlaczego warto pokochać ten świat? Co tam robią smoki? Ile razy należy czytać "Ziemiomorze" żeby zrozumieć głębię przekazu?
#ByjJakLeGuin
Grafika autorstwa eoghankerrigan
"Szare, bure lub pstrokate,
wszystkie k̶o̶t̶y dino za pan brat"
-- Przygody Kota Filemona
Chociaż odlegle w czasie od ssaków naczelnych, ostatnie dinozaury są jeszcze bardziej odlegle w czasie od swoich najwcześniejszych przodków. Ludzkość od początków była zafascynowana potworami i smokami - najbliższymi krewnymi dinozaurów. Ich szczątki znajdywane przez wieki podsycały fantastyczne opowieści przy ognisku i przy kominku. Vinga i Aurelion przeglądną najświeższe, najpopularniejsze z tych opowieści - od kiedy popkultura zaczęła je propagować.
#TeamShortHands ALBO: #TeamRex
"(…) nie mogę powstrzymać się od refleksji, co też musieli wycierpieć w dzieciństwie bracia Grimm. Niezbyt wesołe stworzyli bajeczki (…)"
--Libba Bray, "Zbuntowane anioły"
Podobna myśl nasuwa się po obejrzeniu dzieła Tommy'ego Wirkola. Vinga z Aurelionem, nażarci popcornem podczas oglądania filmu, zachodzą w głowy, jak długo należy piec czarownicę do miękkości i ile zarobków pochłaniają sesje terapii w zawodzie Łowcy Czarownic. Oraz, jak ci odkładają na emerytury, a przede wszystkim - czy ich dożywają. Na miotły!
(Babcia Norris): Richie, myślę że Marsjanie są bardzo chorzy.
(Richie Norris): Co się im stało? Co ich zabija?
(Babcia Norris): To chyba musi być moja muzyka.
-- Marsjanie Atakują
A co jeśli ludzkość nie jest we wszechświecie samotna? A co jeśli Obcy wszelkiej maści już od dawna nasłuchują, co nam w radiach i telewizorach gra? A co jeśli zdecydowali, że jedna rasa rozumna wystarczy? A co jeśli już dawno temu zostaliśmy zinfiltrowani? A jeśli nie w celach militarnych, to po co mieliby się fatygować nas odwiedzać? Vinga z Aurelionem rozważą kilka takich właśnie scenariuszy.
"W tym miejscu jest więcej magii, niż gdziekolwiek indziej na świecie" -Lily
Dawno, dawno temu, zanim Hollywood sobie wymyślił, żeby aktorzy byli piękni i mieli poprawiony zgryz, zrodziła się "Legenda". Ponieważ było to w czasach przed cesarskim CGI, rodziła się w bólach tworzenia, z krzykiem scenografów na ustach, a ekipa towarzysząca nie ustawała w wysiłkach. Vinga i Aurelion też tam byli, miód i wino pili, a co zobaczyli, to Wam przybliżyli.
"- [...] monsztrualne gliżdy plujoncze lafom... Szom czałkiem miłe, bardżo lubjom szafir, masz mosze szafir?
- Przykro mi, zostawiłem w innych butach.
- Ach. A landrynki?
- To landrynki też lubią?
- Ne, ale ja bym poczmokał..."
Jak zarazić dzieci fantastyką? Dzieląc się z nimi światami, w które wsiąkną!
Czy to możliwe, by autor poczytnych książek fantasy, Brandon Sanderson, miał tak naprawdę inną tożsamość?
Czy Bożydar Antoni Jekiełek, zwany Bożkiem wraz z Małym Przedwiecznym Złem, zwanym Guciem oraz... Perfekcyjnym Aniołem Tsadkielem zwanym... no mniej parlamentarnie po prostu, dadzą radę pokonać przeciwności?
Dziś w Portalu Iga i Vinga polecają pozycje lekkie i przyjemne, ale na pewno niemniej wartościowe. Takie o, magiczne literki!
"NIE NAZYWAJ MNIE TCHÓRZEM!!!" – ryknął Snape
Chyba trudno o bardziej kontrowersyjną postać w universum 'Harry'ego Potter'a". Nauczyciel eliksirów i Książę Pół-Krwi dzieli fanów twórczości J.K.Rowling po połowie. Vinga z Aurelionem prześledzą dzieje życia profesora Snape'a i postarają się nieco wyprostować zawirowane losy tego geniusza magii (nie tylko ciemnej).
"– Ach, tak... Harry Potter. Nasza nowa znakomitość."
Która z nas nie chciałaby, by być jak Grace Kelly? Albo jak Mata Hari? Łamać męskie serca i giąć ich kolana jednym spojrzeniem błękitnych ócz? Z tajemniczym partnerem na białym koniu, i ekscytującą tajemnicą do rozwiązania w tropikalnej dżungli...? To wszystko i dużo więcej znajdziecie w ekranizacji przygód komiksowej superdziennikarki. Vinga i Aurelion przyjrzą się fenomenowi tej serii, oraz fenomenalnej klapie tego filmu. Obiecujemy sensacyjny materiał oraz zero złamanych obcasów i jeszcze mniej zaciągniętych pończoch.
"– Co wolisz, Puchatku, miód czy marmoladę do chleba?
– Jedno i drugie. Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu."
Z okazji Dnia Kubusia Puchatka, Vinga i Aurelion przygotowali małe-co-nieco. Nie używaliśmy długich słów, gdyż sprawiają nam trudność. A w przypadku Kubusiowego przypadku naprawdę nie ma co deliberować: Hefalumpy nie będą czekać, aż skończymy o nich dyskutować...
"Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika."
Klasyka fantastycznego kina przygodowego: Lucasowski "Willow" sprzed (wydawałoby się) wieków przeplata masę wątków i motywów. Vinga i Aurelion omawiają historię powstania dzieła, oraz przybliżają jeszcze większą masę anegdot z nią związanych. To film z naszego dzieciństwa - czy już czujecie się starzy...?
Dziś - "Portal" familijny. Jak rzadko. Albo jak zawsze - w zależności od punktu widzenia. Vinga i Aurelion dyskutują na przykładach, jak ważnym elementem światotworzenia są genealogie, i jak losy całych rodzin mogą tworzyć osnowę fabuły. Szczególnie tej najgrubszej, w największych (dosłownie) dziełach fantastyki i nie tylko. #SizeMatters
"Czy ktoś potrzebuje przytulenia?" - Buddy
"Kevin..." ma poważną konkurencję! Gwiazdkowe kino domowe ma zaszczyt dowalić z prawdziwej śniegowej petardy. Zgodnie ze starą elficką regułą, cukier i cukierki są dobre na wszystko - 24/7, a w święta obowiązuje dawka podwójna. Vinga i Aurelion zapraszają na seans, a zaraz później - do dentysty.
"My, elfy, staramy się trzymać czterech głównych grup pożywienia: cukierki, laski cukierków, cukierki kukurydziane i syrop." - Buddy
"Witamy na pustyni rzeczywistości" -Morfeusz
Fast-forward 20+ lat, a tryptyk "Matrix" wciąż zapiera dech rozmachem wizji, bogactwem tematów, oraz ważnością stawianych egzystencjalnych pytań. Chili oraz Aurelion w mocno personalnej interpretacji dzieła Wachowskich skonfrontują, w jakim stopniu zmieniliśmy się jako ludzkość przez ten czas, i jak silny wpływ miała na nas (i czy wciąż ma) ta trylogia. Oh pardon, już wkrótce tetralogia.
"Istnieje różnica między znajomością drogi a podążaniem nią."
"Kto raz został królem w Narnii, na zawsze nim pozostanie."
Przy zbliżających się Szczodrych Godach, Chili i Aurelion przemierzą bezmiar Szafy. Tej Szafy. Wśród labiryntu wątków i tematów poszukamy Pana Tumnusa, rodziny Bobrów, oraz czworga Dzieci Adama i Ewy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie sprzed początków czasu: Dlaczego tak chętnie wracamy do Narnii - niezależnie od pory roku i nie licząc godzin i lat?
Przygotujcie się na chwałę, gdyż wieczerzać będziemy w piekle!
Vinga z Aurelionem, z tarczami i na tarczach, rozmawiają o wszystkim, co "najlepsze" w obrazie Zacka Snydera. Dlaczego to musiało być lewe oko? Ile waży biżuteria Xerxesa na dzień, a ile ta na noc? Czemu Królowa Gorgo dała za wygraną? Jak wyceniamy patetyczność przemów Dilliosa? Czy polecamy 300 a tym bardziej 302? Jaka temperatura panuje w Gorących Wrotach?
[...]Chociażbym chodził ciemną doliną, *robotów *się nie ulęknę, bo CF Skiercon jest ze mną.[...]
Od tostera do lovera, Vinga i Aurelion, ramię w ramię przewędrują pustynię niesamowitości - w przestrzeni i w czasie. Jakież fatamorgany napotkają, zanim dotrą do oazy technologicznego postępu: zjawiska ludzkie, nieludzkie, i nadludzkie. Po uporaniu się z fonią obecnie rozwijamy wizję. Co nas czeka potem...?
Magia ma prawo mieć prawa... i obowiązki.
Czym się rządzi, skąd się bierze i czy warto ją ujarzmiać? O magii w fantastyce na podstawie trzech praw magii Sandersona, na przykładach i na zdrowy (lub mniej) chłopski (a także babski) rozum.
Bursztyn, czyli Amber, rubin, czyli Klejnot Wszechmocy... Albo Vinga i Aurelion wykupują jubilera na gwiazdkę, albo zagubili się wśród bibliotecznych półek z klasykami. Tudzież w innych Światach-Cieniach, czerpiących garściami magię z życia Rogera Zelaznego.
"Dwa rody, zacne i jednako sławne..." - W Shakespeare
#TeamJednorozec vs. #TeamWaz
'Portal' przenosi nas na styk Dnia i Nocy, Pory Światła i Pory Ciemności. Wraz z Chili, Vinga i Aurelion prześledzą historię Dziadów a.k.a. Halloween poprzez wieki, kontynenty i mitologie. Kto pierwszy celebrował przodków? Jak religia wpływa na lokalne tradycje i obyczaje? Skąd, do diabła, wzięła się ta dyniowa latarnia? Ile warta jest popkultura? Dlaczego tyle pytań a tak mało odpowiedzi...? - dowiecie się w tym odcinku 'Portalu'.
Kto jeśli nie ty? Kiedy jeśli nie teraz? Nie pytaj dlaczego, nie pytaj, co z tego będziesz mieć. Robale nie ubiją się same!
Książka "Kawaleria kosmosu" i jej ekranizacja "Żolnierze kosmosu" z 1997 r. to znakomite kąski dla zjadaczy Guilty Pleasure. Vinga z Aurelionem zajdą w głowy Heinleina i Verhoevena, z niebywałą misją zgłębienia, co autor miał na myśli. Okazuje się, że każdy co innego, i z bardzo różnymi wynikami.
To nie Matrix, to się dzieje naprawdę!
Postęp nauki i techniki przyprawia o zawrót głowy, okazjonalnie wyprzedzając wizje przyszłości snute przez futurologów. Co się jeszcze nie sprawdziło? Czy Wyrocznia zawsze ma rację? Kiedy skolonizujemy kosmos, a kiedy osiągniemy nieśmiertelność? Czy "Portal" będzie wtedy równie popularny, jak teraz? Na te i wiele podobnych pytań odpowiedzi niestrudzenie poszukują zawsze Vinga i po prostu Aurelion.
Co w piaskach piszczy, czyli głos wołającego na pustyni. O uwagi na temat źródeł, inspiracji, i najważniejszych wątków sagi Franka Herberta Aurelion poprosił Chili. Nawiązania do "Lawrenca z Arabii" są oczywiste, ale czemu psylocybina? I co z tym genderem? I jak to jest być bohaterem, mesjaszem: dobrze czy niedobrze?
Na spacer zabierz psa! A książkę wsadź w kieszeń. Poprzez wieki, poprzez media, poprzez wszystkie fabuły popkultury, cztery łapy psa towarzyszą naszym, ludzkim historiom. Vinga z Aurelionem przyglądają się dokładniej kilku charakterystycznym przykładom pieskich losów.
Klasyczny przykład na prawo Murphy'ego w praktyce: Jeśli coś może pójść źle, to na pewno tak będzie. Przy realizacji Ligii Niezwykłych Dżentelmenów wszystko, co tylko mogło, nawaliło. A to, co nie mogło, sprzysięgło się przeciw sukcesowi ekranizacji komiksu Alana Moore'a. Vinga i Aurelion wyciągają smaczki z historii realizacji i dystrybucji tej upadłej superprodukcji z wielkimi gwiazdami.
148940000 km2 to za mało! Jak typowi ludzie, z duszą wiecznego pioniera/odkrywcy, Vinga i Aurelion lecą na Księżyc. Rozpoznamy bojem opcje osiedlenia się tamże, porozmawiamy o historii i naukach z niej płynących, oraz o wadach i zaletach przyszłej bazy księżycowej.
"Cała naprzód ku nowej przygodzie!"
Niekomputerowe efekty specjalne dobrze zniosły próbę czasu, a film po dziś dzień imponuje innowacyjnymi rozwiązaniami, które Kubrick wprowadził na stałe do języka kina. Czy po ponad pół wieku od premiery to kultowe Dzieło przez wielkie "Dz" jest nadal dobrze strawne? Czy też może dziś, podobnie jak podczas premiery w 1968 roku, widzowie opuściliby salę kinową?
Jedno jest pewne - koło najpyszniejszego Stanleya Kubricka, okraszonego smakowicie scenariuszem Artura C. Clarka, niełatwo przejść obojętnie.
J.R.R. Tolkien to mutant. Normalny człowiek nie ma 30 języków, a on owszem, miał. Co więcej, językoznawstwo i sztuczne języki, które stworzył, były podstawą do opowiedzenia historii i mitów ludów nimi władających (a nie na odwrót!). Aurelion i Vinga dyskutują o tym ważnym elemencie światotworzenia oraz o wpływie legendarium Śródziemia na współczesną literaturę high-fantasy.
Ilustration by: Magali Villeneuve
Nagroda Zajdla oraz Zew Zajdla
"- kolega lubi czytać
- A lubię - odpowie tamten"
Podróż do Krakowa - Zbigniew Herbert
Gość specjalny "Portalu", @Iga, propagatorka czytelnictwa w Skierniewicach i w całym znanym wszechświecie, rozmawia z Vingą i Aurelionem o Nagrodzie Zajdla 2020. Pomówimy również o akcjach czytelniczych, w tym o "Zewie Zajdla", działaniu bibliotek w trakcie pandemii, i o wyzwaniach książkowych Cechu Fantastyki 'SkierCon'.
"Motylem jestem..." Irena Santor
Dziś Aurelion i Vinga budzą nasze wewnętrzne bestie. Prześledzimy bodaj najstarszy motyw fantastyczny towarzyszący ludzkości od pradziejów, i jego możliwe źródła (wewnętrzne i zewnętrzne, z grubsza). Pojazdem przez mitologie, kulturę współczesną oraz Biblię pokażemy, dlaczego zmiennokształtność fascynowała oraz wciąż fascynuje.
#TYgrysie
Trzeba być prawdziwym mężczyzną, żeby nosić rajtuzy. Albo mówić z brytyjskim akcentem, nie tańczyć z wilkami, ani nie kosztować 5. milionów dolców. Oraz przetrwać 30-letnią próbę czasu. W dzisiejszym "Portalu" Vinga i Aurelion przyznają się, które żarty ponadczasowego dzieła Mela Brooksa rozbrajają ich pas stresu, oraz strzały, których gagów wbijają się w samo serce rozrywki.
Zrzućmy te babskie ciuchy i wciągnijmy nasze rajtuzy!
Jak zwykle było niezwykle. Od samego początku - od pierwszego opowiadania, które ustanowiło podwaliny pod najbardziej rozpoznawalną markę fantastyki rodem z Polski. W odcinku inaugurującym mocno subiektywną serię "Klasyki fantastyki" Vinga i Aurelion opowiedzą, dlaczego warto rozpocząć wędrówkę z Geraltem z Rivii.
Historia magicznych światów [SIC!] supergry Blizzarda nie byłaby taka, jaką ją znamy bez smoków. Te magiczne stworzenia na przestrzeni tysiącleci wydatnie przyczyniły się do ocalenia Azerothu i innych planet. Aurelion i Vinga zbiorą samo gęste - od czasów Starożytnych Bogów po wydarzenia z najnowszych rozszerzeń, pod kątem udziału tych szlachetnych gadów. "Oh my, an Aspect! This is quite an honor!"
Wraz z gościem specjalnym, Brykiem z bloga Rubryka Popkultularna, wyjawiamy to, czym niespecjalnie chcielibyśmy się pochwalić przy niedzielnym rosole - co nas fantastycznie kreci.
Dyskutujemy o filmach, serialach, i książkach, do których wracamy z ogromną przyjemnością,