Portal – za horyzontem rzeczywistości

„To co możliwe, jest rzeczą względną.” – Terry Pratchett

Portal to podcast ogólnofantastyczny prowadzony przez członków CF SkierCon, z okazjonalnym udziałem gości.

YouTube

Spotify

SEZON 1 (2020/2021):

W środku lata

27 czerwca 2021

I cóż powiecie na to,
Że już przyszło lato?

Niezależnie od tego, czy Wasze plany wakacyjne oscylują wokół domu, czy wokół dalekich podróży, fantastykę trzeba zabrać ze sobą w teczkę. I raczej nie zachowa się jak misiu i nie zrobi fiku miku.

W czerwcowym Portalu, w którym odwiedziła nas Anna 'Chili' Traut-Seliga, rozmawiamy o lecie. Polecamy te pozycje, które warto pochłonąć w promieniach słonecznych opalając się. A przede wszystkich mówimy o tych, w których motywy lata, upału i wakacji wiodą prym.

Kolejny odcinek Portalu już online!
Znajdziecie go także na Spotify:
https://spoti.fi/2MoZqy3

Najlepszy czyli najgorszy

30 maja 2021

W majowym 'Portalu' Vinga z Aurelionem dzielnie poniosą kaganek wśród ciemnych korytarzy i lochów Fortecy Zła. Na kolejnych piętrach spotkamy wiele znajomych brzydkich twarzy, których właściciele dostali kategorię. Przeważnie dożywotnią. Co najmniej. Rozmawiamy o tym, na jak wiele sposobów można przyrządzić antagonistę, by wyczarować smakołyk literacki, telewizyjny, tudzież kinowy. Noże naostrzone...?

Gumiś to fajny miś!

25 kwietnia 2021

Gumisie cały świat już zna! Każda przygoda zapiera nam dech!

...czyli Vinga i Aurelion wspominają, jak w zamierzchłym dzieciństwie nie stać ich było nawet na telewizor w wiecęj niż dwóch kolorach (czarnym i białym). Przybliżymy historię tej rewolucyjnej kreskówki Disney'a, która na zawsze zmieniła (czyt.: znacząco podniosła) standardy tej gałęzi przemysłu rozrywkowego. Fenomen Gumisiów żyje i ma się dobrze do dziś - w przeciwieństwie do księciunia Igthorna. Grafi lubi to.

Gdzie nie sięga wzrok

38 marca 2021

W wiosennym 'Portalu', Vinga i Aurelion przybliżą kres wyobraźni tworców i fanów różnych Uniwersów. Podyskutujemy jak to wpływa na odbiór dzieł, i dlaczego SĄ rzeczy gorsze niż wątek miłosny w 'Twilight'. SPOILER ALERT: omawiamy alternatywne zakończenia.

M̶i̶ł̶o̶ś̶ć̶ Gry towarzyskie w czasie zarazy

28 lutego 2021

Pandemia, pandemia, i... dalej pandemia. Żeby przełamać monotonię i powspominać stare lepsze czasy, Vinga69 i Aurelion4000 podsuną pomysły. Na gry familijne i towarzyskie. Nie uda się kompletnie uciec od komputera, ale dobrze wiedzieć, ze istnieją alternatywy (co najmniej 4)! #MatrixLubiTo

Nieskończenie epickie: klejnoty Marvela

31 stycznia 2021

Nowy rok, nowa faza MCU... Zanim odkryjemy, czym (znowu) zachwyci nas Kevin Feige, przeżyjmy jeszcza raz... "snap" Tahnosa, i co do niego doprowadziło. Vinga i Aurelion przybliżą znane oraz mniej znane losy poszczególnych Kamieni Nieskończoności.

Mali Pomocnicy Świętego Mikołaja

27 grudnia 2020

PMS, czyli Poczuj Magię Świąt (bez wychodzenia z domu i bez abonamentu).

Jeśli byliście grzeczni i cały rok nosiliście prawidłowo maski oraz często myliście ręce, Babcia Vinga i Dziadek Aurelion opowiedzą wam historię o tym, jak elfy towarzyszyły ludzkości.

Sandersona Wszechświat magii

29 listopada 2020

W najnowszym portalu, świętując premierę "Rythm of War", Vinga i Aurelion postarają się ogarnąć nieogarnialne. "Z motyką na słońce" to dobre porównanie do ich próby przybliżenia założeń, historii, i złożoności Cosmere rozrzuconego po twórczości Brandona Sandersona.

Ponura Strona Baśni

25 października 2020

-Cukierek albo psikus!

-A moze byc historyjka?

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami i siedmioma lasami, było sobie królestwo, w którym ludzie się mordowali, obcinali sobie kończyny, wydłubywali oczy, torturowali, wieszali, topili dzieci… tak, nadal mowa o klasycznych baśniach. Ich oryginalne wersje były znacznie bardziej mroczne i przerażające niż pokazują to piękne animacje Disneya.

W specjalnym, halloweenowym 'Portalu' Chilli, Vinga i Aurelion dyskutuja o zrodlach i funkcjach basni w historii ludzkosci. Nadal jesteście pewni, że to właściwy material do czytania dzieciom na dobranoc?

World of Warcraft Easter Eggs

27 września 2020

W kolejnym Portalu zgłębiamy te mniej lub bardziej oczywiste nawiązania kulturowe, które stały się częścią przepastnego uniwersum stworzonego przez Blizzard Enterntainment. Can you find them all?

W.Redna broni, W.Redna radzi...

30 sierpnia 2020

W.Redna broni, W.Redna radzi, W.Redna nigdy cię nie zdradzi. Zaś twórczość Olgi Gromyko na pewno Was nie zawiedzie. W Portalu Vinga i Aurelion sprawdzają co słychać w literaturze fantastycznej naszych wschodnich sąsiadów.

Portal - dym i lustra, czyli Fanowskie teorie i hipotezy z uniwersum Pottera

26 lipca 2020

Zapraszamy Was do uczestniczenia w historycznej chwili: oto "Portal" - nasza kultowa SkierConowa audycja - znowu nadaje! I to z okazji SkierCoffu - po raz pierwszy na You Tube! Tego nie można przegapić! Będą Państwo zachwyceni! Zachęcamy do czerpania radości i mądrości ze słów naszych ekspertów Magdy 'Vingi' Włochacz i Marcina 'Aureliona' Nowickiego.