LEMoniada

- skierniewicki kongres futurologiczny -

23 października, godz. 14:00 - Muzeum Historyczne Skierniewic, ul. Batorego 64j

Wydarzenie, jakiego jeszcze w Skierniewicach nie było!

Intelektualna uczta i radosne obchody Roku Lema w Muzeum Historycznym Skierniewic!

Dzięki połączonym mocom Muzeum, Cechu Fantastyki SkierCon i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach powstaje ona: LEMoniada!

Świętujemy uczestnicząc w panelach eksperckich, grając w planszówki i wysilając mózgi elektronowe podczas specjalnego futurologicznego konkursu popkulturowego. A wszystko to robimy sącząc przepyszną, inspirującą, cytrusową lemoniadę!

Zapraszamy!

14:00 - ROZPOCZĘCIE

LEM DLA POCZĄTKUJĄCYCH
I ŚREDNIO ZAAWANSOWANYCH

14:15-15:45 - PANEL DYSKUSYJNY

Paneliści:

dr hab. Mirosław Gołuński,
dr Marta Kładź-Kocot,
Anna Lewicka,
dr Anna Traut-Seliga

15:45-16:00 - przerwa na lemoniadę

FUTUROLOGIA W KONTEKŚCIE ŚRODOWISKOWYM

16:00-17:30 - PANEL DYSKUSYJNY

Paneliści:

dr Piotr Firek,
Marcin Przybyłek,
dr Anna Traut-Seliga

17:30-17:45 - przerwa na lemoniadę

FUTUROLOGIA W POPKULTURZE

17:45-19:45 - KONKURS


Podczas całego wydarzenia:

planszówki przyszłości

games-room

Planeta LEM

wystawa prac artystów z Pracowni Galeria 105

JaSkier 2021

możliwość zapoznania się z antologią opowiadań futorologicznych

Muzyka na żywo

PirKS

Kolektyw Zathra

Internal Observer

dr hab. Mirosław Gołuński

dr nauk humanistycznych, adiunkt na UKW w Bydgoszczy. Od lat interesujący się fantastyką, powieścią historyczną, mitami i wszelkimi możliwymi powiązaniami między nimi.

Opublikował kilka artykułów naukowych o fantastyce, znacznie więcej recenzji („Szortal”). Współtwórca Centrum Kultury Fantastycznej przy MCK w Bydgoszczy oraz Literackich Trójkątów Fantastycznych. Juror w konkursach literackich (m.in. „Ostatni Dzień Pary II”). Lubi dobrą literaturę fantastyczną, której i tak czyta mniej, niżby chciał. Nie boi się mówić i mieć własne zdanie, co niektórych czasem wkurza.

dr Marta Kładź-Kocot

doktor nauk humanistycznych, autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

Marcin Przybyłek

znany także jako Martin Ann Drimm, lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof. Autor największej polskiej sagi science fiction „Gamedec”, antyporadnika dla menadżerów „Sprzedaż albo śmierć?!”, antykorporacyjnego futurystycznego kryminału „CEO Slayer” powieści „Kalina i Kaj. Książka teoretycznie dla dzieci”, zbioru anegdot dla graczy „Grao Story” oraz epickiej dylogii „Orzeł Biały”. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, rozwija swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń.

dr Piotr Firek

Nauczyciel i Naukowiec (na szczęście nie szalony). Od 2006 pracownik Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki oraz prodziekan ds. nauki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Autor i współautor ponad 160 prezentacji na konferencjach, sympozjach i warsztatach, ponad 50 artykułów naukowych.

Jego zainteresowania poza nauką skupiają się na SF - książce i (nie)dobrym kinie, numizmatyce antycznej, grach planszowych.

Anna Lewicka

pisarka młodego pokolenia, która wątki fantastyczne znakomicie splata z obyczajowymi. Jej książki Więź, Szał i Moc czerpią z inspirującego zasobu tradycji słowiańskiej, najnowszy Pełnik- z legend i tradycji Dolnego Śląska. Współtworzona przez Annę publikacja Dzikie Kobiety przybliża czytelnikowi zmiennokształtne postaci kobiece z mitologii całego świata.

dr Anna Traut-Seliga

PROWADZĄCA PANELE

Szara obywatelka, która jest zielona. Żyje z uczenia ludzi o przyrodzie. Szczególnie interesują ją rośliny oraz ich praktyczne zastosowanie. Na przykład magiczne i obrzędowe. Myszkuje po literaturze, wypytuje zielarzy, by wyszukiwać rośliny szczególnie ważne dla dawnych Słowian, których kultura ją fascynuje. Jeśli chodzi o nałogi, to ma jeden: książki. Ma do nich stosunek, jak Smaug do swoich skarbów.

#lemoniada #StanisławLem #Lem #RokLema #skierniewice #MHS #muzeum #muzeumhistoryczneskierniewic #Skiercon #cechfantastykiskiercon #iloveskc #skierconforever

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Organizatorzy: